Suché postřehy - 5. část

Síla vůle a rituál:

Jednou z věcí, která nám dodává pocit jistoty v životě, jsou návyky - každodenní rituály a činnosti, které jsou nám specifické a mají svůj pozitivní význam. Vedle toho stojí zlozvyky - z nějakého důvodu opakované způsoby jednání, které jsou pro nás škodlivé a nelze se jich jen tak snadno zbavit.

Proč o tom ale mluvíme? V souvislosti s abstinencí se často upozorňuje na náhražky alkoholu, jako je třeba nealkoholické pivo nebo koktejly, tzv. moktejly. Jedním z důvodů, proč nejsou doporučovány, je riziko vytvoření či setrvávání v onom dříve vytvořeném zvyku pít nebo rituálu, se kterým byl alkohol spojen. Pokud si místo piva dám pito pokaždé, když mi bude smutno anebo když sedám k televizi, zůstávám tím nadále ve vzorci, který mám spojen s alkoholem, s tomu úměrným růstem pravděpodobnosti, že u pita nezůstanu. Ať už vědomě anebo protože se v obchodě nebo v baru "spletu".

I abstinence se dá pojmout jako zdravý návyk a stejně tak plno vedlejších rituálů může budovat podporu k jejímu udržení, ať už je to pravidelný sport, chvilky relaxu, poslechu hudby či četba. Každý máme to svoje. Nezapomínejme však, že k navyknutí si na něco je třeba hodně opakování, odhodlanosti a trpělivosti, než se stane něčím, co je nám to specifické, co pro nás má svůj pozitivní význam. Buďme na sebe proto laskaví, ptejme se, co je důvodem, pro který děláme, co děláme, a nezlobme se, pokud to nejde všechno hned a pokud občas selháváme.

 

Pro zobrazení obrázku ve větším rozlišení, prosím klikněte na tento odkaz: https://www.facebook.com/lotosdc/photos/p.4163045953780704/4163045953780...