Pobytový doléčovací program

Nabízíme v Brně komplexní doléčování lidem se závislostí na alkoholu, kteří absolvují režimovou protialkoholní léčbu a chtějí na sobě dále pracovat. Náš program slouží k podpoře dlouhodobé abstinence a také k úspěšnému zvládnutí případného relapsu.

Obecné informace

Pobytový doléčovací program je určen pro lidi starší 18ti let. Podmínkou je minimálně tříměsíční režimová protialkoholní léčba a nástup k nám v den ukončení léčby. Smlouva se uzavírá na 8 měsíců
s možností prodloužení až na 2 roky.

Doléčování zahrnuje terapeutický program a chráněné bydlení. Příspěvek klienta činí 125 Kč na den.

Součástí terapeutického programu je individuální a skupinová terapie, řešení sociálních záležitostí (hledání práce, dluhy, exekuce, soudy), docházení do zaměstnání, účast na setkáních Anonymních alkoholiků a volnočasové aktivity. Klientovi v procesu doléčování pomáhají terapeuti - psychologové a sociální pracovníci. Doléčování je dobrovolným rozhodnutím klienta; podmíkou je motivace, ochota na sobě pracovat a aktivně se zapojovat do programu.

 

Informace pro zájemce: Vyplňte si Žádost o přijetí a napište životopis, oboje nám zašlete poštou, nebo e-mailem. Po obdržení dokumentů Vás telefonicky zkontaktujeme. Pro případné další informace můžete napsat e-mail, SMS, nebo zavolat.

 

Kontakty pro zájemce:

Bc. Adéla Palyusiková
773 826 733
palyusikova@lotos-brno.cz

 

Jsme službou následné péče certifikovanou Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP).

Bližší informace o programu

 

Byty na půl cesty pro muže zahájily provoz v květnu 2004. V síti sociálních služeb jsou registrované jako služba následné péče – pobytová.

Samotné byty se nachází v blízkosti centra Brna ve třetím a čtvrtém patře bez výtahu. Mají výhodnou polohu z hlediska pěší dostupnosti do středu města, dosahu městské hromadné dopravy a služeb v blízkém okolí. Jedná se o dva mezonetové byty pro 14 mužů a jeden byt pro 6 žen. Dispozice mužských bytu jsou dva dvoulůžkové pokoje a jeden třílůžkový, dále společné prostory, a to velký obývací pokoj spojený s kuchyní, dvě koupelny a předsíň. Na ženském bytě jsou tři prostorné dvoulůžkové pokoje, obývací pokoj spojený s kuchyní, předsíň, koupelna a balkon. Pokoje jsou vybaveny postelemi (možnost zapůjčení lůžkovin), zamykacími nočními stolky a skříněmi. Kuchyně má základní vybavení, v koupelně je k dispozici pračka. Ve společných prostorech mohou klienti využívat televizi a počítač, který je připojený k internetu. Na bytech je také možnost připojení k wi-fi.

 

Program je rozdělen do čtyř fází. Klient postupně prochází všemi čtyřmi fázemi. Každá fáze má stanovenou délku trvání a svůj cíl. Pro každou fázi je vymezen rozsah práv a povinností v rámci komunity, stejně tak režim vycházek, nocí strávených mimo chráněné bydlení a dechová zkouška. Úvodní dvě fáze jsou rozvrženy do období maximálně 8 měsíců, během kterých klient v rámci individuální a skupinové terapie pracuje na svých osobních tématech, týkajících se zvládání závislosti, a zároveň si vytváří stabilitu v sociální oblasti.
Další součást programu tvoří setkání všech klientů – tzv. „parlament“, tematické skupiny zaměřené na prevenci relapsu, volnočasové aktivity realizované pracovníky organizace a jednotlivými klientskými byty, a návštěvy setkání Anonymních alkoholiků.

Pro klienty, kteří se rozhodli pro dlouhodobější doléčování, je možné po splnění podmínek smlouvu prodloužit až na dva roky. Tím přestoupí do 3. a později do 4. fáze, ve kterých se zaměřují na terapeutickou práci na své závislosti a dalších tématech. Dále se věnují seberozvoji, osobnostnímu růstu a sociálnímu ukotvení, což vede k soběstačnému střízlivému životu.

Celý program postupně směřuje k přebírání odpovědnost za svůj život a klienty vede k samostatnému fungování plnohodnotnému životu.

 

Doléčování je dalším důležitým krokem po ukončení protialkoholní léčby, který umožňuje klientům se stabilizovat v chráněném prostředí a začít řešit svou životní situaci za podpory terapeutů i ostatních klientek s podobnými problémy. Je přípravou na samostatný plnohodnotný život bez alkoholu.

 

Kontaktní osoba
Mgr. Kristýna Krajňáková